Олександр Мацібора. Веб-атлас демографічних даних України, розроблений із використанням Vue.js (Quasar.js), Leaflet.js та імплементації пласкої архітектури
Відкриті дані, які стосуються соціально-економічної сфери України, стають все більш популярними останнім часом у зв’язку з діяльністю гуманітарних організацій, благодійністю та іншими видами міжнародної допомоги. В той же час, існує проблема, що доступні набори просторових даних, надані різними провайдерами, часто не відповідають відкритим атрибутивним даним соціального чи економічного характеру. Відповідно, встановити зв’язок між ними і проводити просторовий аналіз окремо взятого показника стає практично неможливо.
Прикладом вирішення даного комплексного питання може бути розробка прототипу “Веб-атласу демографічних даних України”, яка складається з двох етапів:
I. Дизайн і формування бази даних. Використовуючи можливості мови структурованих запитів SQL, набори просторових даних (населені пункти, територіальні громади, райони, області) були прив’язані до офіційних даних кількості населення України станом на 01.01.2022.
II. Розробка прототипу веб-атласу. Для розробки веб-ГІС застосунку, дані в якому будуть оновлюватись 2-3 рази на рік, найбільш перспективною є “безсерверна архітектура”. В даному випадку такий підхід має ряд суттєвих переваг у порівнянні із традиційною архітектурою, до якої зазвичай залучаються дорогі сервери чи інші обчислювальні потужності.
“Веб-атлас демографічних даних України” — це веб-орієнтована геоінформаційна система, розроблена винятково із використанням технологій з відкритим програмним кодом та публічних даних. Головною ідеєю веб-ГІС застосунку є “пласка архітектура”, в якій всі дані та налаштування конфігурації зберігаються у звичайних JSON та geoJSON файлах. Такий “безсерверний” підхід дозволяє розробляти веб-системи, які можуть бути розгорнуті практично на будь-якому веб-хостингу і здатні оперувати буквально необмеженою кількістю атрибутивних даних.
“Веб-атлас демографічних даних України” — працюючий повнофункціональний прототип веб-атласу соціальних або економічних, кількісних або якісних даних, пов’язаних із просторовими об’єктами. В певному розумінні, дана веб-ГІС (станом на час публікації) є унікальною, тому що поєднує в собі сучасний адміністративно-територіальний устрій України (після 2020 року) та найновіші дані про кількість населення на рівні населених пунктів України, загальною кількістю близько 30000. Прототип веб-атласу складається з 5 карт, на яких відображено один набір даних, але із різним рівнем агрегації та підходами до візуалізації.
Головні особливості “Веб-атласу демографічних даних України”:
-
безсерверна технологія: вся програмна логіка та код виконуються на стороні “клієнта”, а веб-хостинг це лише сховище для файлів із даними та конфігурацією;
-
спрощене розгортання: клієнтський веб-ГІС застосунок може працювати практично в будь-якому середовищі: традиційному розподіленому веб-хостингу, хмарних сервісах (Google Cloud, Amazon AWS, MS Azure і т.п.) або наприклад безкоштовному хостингу статичних веб-сайтів — GitHub Pages;
-
технічне обслуговування: підтримка полягає лише в оновленні файлів із даними або конфігурацією на веб-хостингу, без оновлення “програмного ядра” чи “модулів”, що необхідно для функціонування більшості систем управління контентом;
-
необмежена кількість атрибутивних даних (кількісних чи якісних) для одного набору просторових об’єктів.
Корисні посилання:
-
YouTube відео демонстрація: https://www.youtube.com/watch?v=6TtT7UHxKE0
-
Веб атлас демографічних даних України: https://webgis.geohub.org.ua/atlas