КЛЯУЗА (КЛЯВЗА)

(рум. aclauza) гідротехнічна споруда, гребля, гать, які будували на річках Українських Карпат. Використовувались переважно для сплавляння лісу – проходження плотів (бокорів) маловодними гірськими річками. Вище К. утворювалося водосховище, на якому формували плоти. К. були обладнані спеціальними воротами-шлюзами. Для спуску води з плотом та плотогонами (бокорашами) шлюз відкривали, і вода з водосховища бурхливим потоком мчала вниз, несучи зі собою пліт. Завдяки цьому пліт допливав до іншої клявзи або до достатньо повноводної річки, якою він міг без перешкод рухатися в долину. Така система діяла увесь рік, за винятком деяких зимових місяців. Донині в Карпатах частково збереглося лише декілька К., такі як Перкалаб у верхів'ях Білого Черемошу, Лостунь та Балтагул  на Чорному Черемоші.

При посиланні застосовувати:

КЛЯУЗА (КЛЯВЗА) / Колотуха О.В. // Cпортивний туризм та активна рекреація: географія, систематизація, практика (словник-довідник). — Електронний ресурс. — Режим доступу: https://geohub.org.ua/node/5716 (дата звернення: 13.08.2022)

Колотуха Олександр Васильович — український спортивний турист, відомий науковець в сфері спортивного туризму, член виконкому Міжнародної Федерації спортивного туризму, доктор географічних наук, академік Міжнародної академії дитячо-юнацького туризму та краєзнавства, автор понад 230 наукових та науково-методичних праць, кількох книжок про туризм.