Ревіталізація

від латинського re – відновлювальна дія, vita – життя, тобто буквально «повернення до життя».

Процеси відтворення, пожвавлення і відновлення міського простору.

Один з аспектів розвитку міського середовища, який сприяє пожвавленню соціальної активності і громадянської відповідальності, шляхом утворення (відтворення) якісного і сприятливого середовища проживання і тимчасового перебування, надання можливостей творчого і професійного зростання, активної соціалізації та культурного розвитку.

Інваріант джентрифікації, який найчастіше використовують до колишніх промислових підприємств, що сьогодні не функціонують і є покинутими (дивись браунфєльди), шляхом реконструкції промислової забудови зі зміною її функцій.

Включає збереження колишньої промислової та інфраструктурної забудови як складової історичної та культурної спадщини, що передбачає насамперед збереження зовнішнього вигляду відповідних об’єктів. На відміну від джентрифікації ревіталізація насамперед спрямована на пошук використання колишніх промислових споруд, без проводення капітальних робіт з їх докорінної зміни за умов збереження зовнішнього їх вигляду чи незначних змін в їх обліку іззовні.

Види (за створенними новими видами забудови):

  • лофти;
  • закриті спільноти;
  • клубні будинки;
  • торговельно-розважальні центри;
  • арт-мистечка;
  • культурно-просвітні заклади;
  • виставкові заклади.

При посиланні застосовувати:

Ревіталізація / Савчук І.Г. // Словник суспільної географії. — Електронний ресурс. — Режим доступу: https://geohub.org.ua/node/5549 (дата звернення: 05.10.2024)

Савчук Іван Григорович — кандидат географічних наук, автор і співавтор 6 наукових монографій, низки карт у "Національному атласі України" (2007) й "Історичному атласі України" (2015), 173 наукових публікацій. Науковий консультант "Екологічної енциклопедії" (2007-2008), автор статей у "Великій український енциклопедії" (2020). Автор і співавтор підручників і атласів з географії для загальноосвітніх навчальних закладів (2017-2019). Основні напрями досліджень: економічна географія і геоекономіка, геоісторія і геополітика, країнознавство.