ТРАНС'ЄВРОПЕЙСЬКІ ТУРИСТСЬКІ СТЕЖКИ

– система європейських туристських стежок, яка складається з 12 транс’європейських стежок, прокладених  територіями декількох країн (рис. 14). Їх загальна протяжність більше60 тис. км. Стежка E1 проходить з півночі на південь Європи від мису Нордкап у Норвегії до м. Салерно в Італії (7000 км) через Данію, Німеччину та Швейцарію. Маршрут E2 – теж з півночі на південь, але західніше: через всю Великобританію до середземноморського узбережжя Франції, через країни Бенілюксу (4850 км). Маршрут E3 – від чорноморського узбережжя Болгарії через Угорщину, прикордонні райони Словаччини, Польщі та Чехії, Німеччини, Франції і до м. Сантьяго в Іспанії (6950 км). Один з найцікавіших піших маршрутів – E4, який пролягає із заходу на схід від Гібралтару до Криту (11800 км), уздовж середземноморського узбережжя Іспанії та Франції, через Альпи Швейцарії, Німеччини та Австрії, Угорщину до кордону з Румунією. Далі слідує розрив в маршруті (в Румунії він ще не узгоджений). Маршрут E4 продовжується в горах Болгарії, потім проходить територією материкової Греції з півночі на південь і захоплює о. Крит. Крім цього є ділянка маршруту E4 на Кіпрі, між Пафосом і Ларнакою. Маршрут E5 пов’язує Атлантичне узбережжя Франції та північ італійської Адріатики (2900 км). Маршрут E6 – з самої півночі Фінляндії – Лапландії до Родоп (6300 км) через Швецію, Данію, Німеччину, Австрію, Словенію і після поромної переправи продовжується  вздовж північного кордону Греції. Маршрут Е7 – від Португалії до Сербії (4330 км), Е8 – від Ірландії до Болгарії (4390 км). Цікавий прибережний маршрут E9 (5200 км) пролягає вздовж узбережжя Португалії (з півдня на північ), уздовж Біскайської затоки Іспанії, Атлантичного узбережжя Франції, Бельгії і Нідерландів, є окремі ділянки у Великобританії (вздовж Ла-Маншу), німецьким і польським узбережжями, а також уздовж естонського узбережжя аж до кордону з Росією. Естонську ділянку поки не до кінця розроблено. Крім того, організатори хотіли б продовжити маршрут і Росією (Калінінградська обл.), і Латвією, але найближчим часом вони на це не розраховують. Маршрут Е10 прокладений з півночі Фінляндії через Німеччину, Чехію, Австрію до італійського м. Больцано (2880 км). Маршрут Е11 проходить трьома країнами – з Нідерландів через Німеччину в Польщу. І новий маршрут Е12 прокладається від іспанського м. Сеута в Марокко середземноморським узбережжям Іспанії, Франції та Італії до м. Салерно (1600 км).

path

Рисунок 14. Транс’європейські пішохідні стежки

Е1 – Нордкап (Норвегія) – Салерно (Італія),  7000 км
Е2 – Інвернесс (Велика Британія) – Ніцца (Франція), 4850 км
Е3 – Сантьяго (Іспанія) – Несебр (Болгарія), 6950 км
Е4 – Тарифа (Іспанія) – Ларнака (Кіпр), 11800 км
Е5 – Поінт ду Раж (Франція) – Верона (Італія), 2900 км
Е6 – Кілпіс'ярві (Фінляндія) – Александрополіс (Греція), 6300 км
Е7 – Ел-Хієро (Португалія) – Нові Сад (Сербія), 4330 км
Е8 – Дублін (Ірландія) – Свіленград (Болгарія), 4390 км
Е9 – Лісабон (Португалія) – Таллінн (Естонія), 5200 км
Е10 – Нуоргам (Фінляндія) – Больцано (Італія), 2880 км
Е11 – Шевенінген (Нідерланди) – Огроднікі (Польща), 2070 км
Е12 – Сеута (Іспанія) – Салерно (Італія), 1600 км

При посиланні застосовувати:

ТРАНС'ЄВРОПЕЙСЬКІ ТУРИСТСЬКІ СТЕЖКИ / Колотуха О.В. // Cпортивний туризм та активна рекреація: географія, систематизація, практика (словник-довідник). — Електронний ресурс. — Режим доступу: https://geohub.org.ua/node/3206 (дата звернення: 23.06.2021)

Колотуха Олександр Васильович — український спортивний турист, відомий науковець в сфері спортивного туризму, член виконкому Міжнародної Федерації спортивного туризму, доктор географічних наук, академік Міжнародної академії дитячо-юнацького туризму та краєзнавства, автор понад 230 наукових та науково-методичних праць, кількох книжок про туризм.