СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТУРИСТСЬКО-СПОРТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

(від лат. systema – утворення) – розташування окремих складових або явищ спортивного туризму в певному порядку, відповідно до існуючих між ними взаємозв'язками. Завдяки С.Т.-С.Д. окремі складові та явища відображаються в свідомості не роз'єднано, а в певній системі, що дозволяє глибше зрозуміти їх взаємозв'язок і правильніше використовувати ці знання в спортивному туризмі (рис. 12).

system

Рис. 12. Систематизація туристсько-спортивної діяльності

Спортивний туризм на сучасному етапі розвивається в двох напрямках: маршрутний туризм (проходження маршрутів туристсько-спортивних походів) та змагальний туризм (підготовка та участь в змаганнях із техніки видів спортивного туризму). Основними формами туристсько-спортивної діяльності в маршрутному туризмі є туристські подорожі, в змагальному туризмі – туристські зльоти і змагання. До видів спортивного туризму, класифікованих в Україні, належать: пішохідний, лижний, гірський, водний, велосипедний, вітрильний, спелеологічний, автомобільний, мотоциклетний та комбінований туризм. Туристсько-спортивні походи прийнято також класифікувати за рівнем складності, який визначається категорією або ступенем складності походу. У порядку зростання протяжності, тривалості та технічної складності маршрути туристсько-спортивних походів поділяються на I, II, III, IV, V та VI категорії складності. Маршрути походів, що мають складність, тривалість або протяжність меншу за встановлену для походів І категорії складності, належать до некатегорійних, в т.ч. походи 1, 2, 3-го ступеня складності та походи вихідного дня (одно-дводенні).

При посиланні застосовувати:

СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТУРИСТСЬКО-СПОРТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ / Колотуха О.В. // Cпортивний туризм та активна рекреація: географія, систематизація, практика (словник-довідник). — Електронний ресурс. — Режим доступу: https://geohub.org.ua/node/3205 (дата звернення: 23.06.2021)

Колотуха Олександр Васильович — український спортивний турист, відомий науковець в сфері спортивного туризму, член виконкому Міжнародної Федерації спортивного туризму, доктор географічних наук, академік Міжнародної академії дитячо-юнацького туризму та краєзнавства, автор понад 230 наукових та науково-методичних праць, кількох книжок про туризм.