ФАКТОР ЗРИВУ (РИВКА)

(альп.) (від лат. factor – той, що робить) – показник, який чисельно дорівнює відношенню глибини падіння спортсмена після зриву на скелі до довжини вірьовки, яка затримує це падіння (в умовах скелелазіння приймає значення від 0 до 2). Ф.З. визначає характер навантаження спортсмена при падінні: чим більший фактор, тим жорсткіший зрив. Жорсткість зриву залежить саме від Ф.З., а не від глибини падіння, так як чим довша вірьовка, тим більше вона пом’якшує ривок. Ф.З. визначає відносну висоту падіння, тобто скільки м вільного падіння припадає на один м довжини вірьовки, якою страхують, та яка затримує падіння (F = H / L, де F фактор зриву; H — висота падіння; L — довжина робочої частини страхувальної вірьовки (тобто виданої страхуючим)).

При посиланні застосовувати:

ФАКТОР ЗРИВУ (РИВКА) / Колотуха О.В. // Cпортивний туризм та активна рекреація: географія, систематизація, практика (словник-довідник). — Електронний ресурс. — Режим доступу: https://geohub.org.ua/index.php/node/2997 (дата звернення: 14.06.2024)

Колотуха Олександр Васильович — український спортивний турист, відомий науковець в сфері спортивного туризму, член виконкому Міжнародної Федерації спортивного туризму, доктор географічних наук, академік Міжнародної академії дитячо-юнацького туризму та краєзнавства, автор понад 230 наукових та науково-методичних праць, кількох книжок про туризм.